بوستر پمپ دستگاهی است که به منظور افزایش مجموع آب مصرفی و فشار آب ، چند پمپ آب را به صورت موازی به هم کوپل می کنند. به طور کلی تمامی بوستر پمپ های آبرسانی و آتشنشانی و آبیاری برای افزایش فشار سیال استفاده می شوند. سیستم این تجهیزات همانند یک کمپرسور گازی است که در آن سیالات متراکم و فشرده می شوند و سیالات با فشار بالا انتقال می یابند. بعضی از پمپ ها باید آب را به ارتفاع بالاتری انتقال دهند به صورتی که به دو مرحله پمپاژ نیاز پیدا می کنند. بوسترپمپ آبرسانی ، گردش آب در سراسر لوله را تامین می کند و فشار آب را نیز ثابت نگه می دارد و لازم نیست از پمپ های خیلی پر قدرت معمولی استفاده کنیم. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) تولید کننده انواع پکیج بوستر پمپ در تهران می باشد. برای طراحی و ساخت بوستر پمپ و یا خرید، استعلام قیمت و یا مشاهده کاتالوگ انواع بوستر پمپ آبرسانی، آتشنشانی، آبیاری، خانگی و ساختمان با کارشناسان ما در شرکت پایا گسترش خورشید تابان تماس بگیرید.

بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

بوستر پمپ های آتشنشانی از دو الکتروپمپ تشکیل می شوند و برای افزایش فشار آب و دبی آبرسانی در سیستم اطفا حریق ساختمان های ادرای و مسکونی به کار برده می شوند. استفاده از بوستر پمپ آتشنشانی در همه ساختمان ها ضروری است و همه ساختمان ها به ویژه ساختمان های بلند باید به این دستگاه مجهز باشند. بوستر پمپ های آتشنشانی با استفاده از لوله های مخصوصی که دارند می توانند به همه طبقات رسیده و آتش را مهار کنند.  درحقیقت می توان گفت با استفاده از بوستر پمپ آنشنشانی، فشار بالای آب برای سیستم اطفای آتش تامین می شود. در بوستر پمپ آتشنشانی دو الکتروپمپ استفاده شده که یکی از آنها اصلی و دیگری رزرو می باشد. بوسترپمپ های آتشنشانی متشکل از یک یا چند الکتروپمپ هستند و به صورت موازی به یکدیگر وصل هستند و توسط یک تابلوی فرمان هوشمند به صورت جدا تحت کنترل هستند.  به طور کلی می توان گفت  تعداد این الکتروپمپ ها باید با توجه به تعداد طبقات و همچنین مساحت ساختمان انتخاب شود. علاوه بر این تعداد و اندازه  این نوع بوستر پمپ نیز در خاموش کردن آتش بسیار موثر بوده و هر اندازه تعداد این الکتروپمپ ها بیشتر باشد، موجب افزایش فشار خروجی شده و در نتیجه آتش سریع تر خاموش می شود. به این ترتیب قبل از نصب این بوستر پمپ در ساختمان ها، باید تعداد طبقات و همچنین مساحت ساختمان  به دقت بررسی شود. بوستر پمپ های آتشنشانی علاوه بر الکتروپمپ ها اجزای دیگری نیز دارند. روش کار این الکتروپمپ ها به این گونه است که با افزایش یافتن فشار، یکی از الکتروپمپ ها به صورت خودکار روشن می شود. بخش دیگر این دستگاه، دستگاه مکش است و وظیفه آن انتقال آب از مخزن اصلی به الکتروپمپ است. بخش مکش شامل قطعاتی مانند صافی، شیر قطع و وصل، فلنج، لرزه گیر و مهره ماسوره می باشد. مکش از طریق شیرآلات به مخزن و الکتروپمپ متصل شده و به این ترتیب قادر است آب را با فشار زیاد به بخش خروجی منتقل کند.

بوستر پمپ آتشنشانی

انواع بوستر پمپ آتش نشانی

بوستر پمپ های آتشنشانی به دو دسته تقسیم می شوند. بعضی از آنها ساده بوده و بعضی دیگر دارای الکتروپمپ پیشرو هستند. بوستر پمپ های آتشنشانی ساده متشکل از یک یا چند الکتروپمپ اصلی بوده و با مشخصات یکسانی ساخته می شوند. نوع دیگر بوستر پمپ آتشنشانی از یک الکتروپمپ پیشرو و یک یا چند الکتروپمپ اصلی تشکیل می شود. ظرفیت الکتروپمپ پیشرو از الکتروپمپ های اصلی کمتر است ولی فشار آن برابر با فشار الکتروپمپ های اصلی است. به طور کلی بوستر پمپ های آتش نشانی دارای مشخصات ویژه ایی هستند. تمام محاسبات و اندازه گیری هایی که برای این نوع بوستر پمپ انجام می شود، باید برای آب تمیز و با دمای 20 درجه سانتی گراد صورت گیرد. هنگامی که دبی آن به 150 درصد نقطه کاری می رسد، باید توان خاصی برای موتور انتخاب شود. علاوه بر این برای اطمینان از این که پمپ ها به درستی کار می کنند، سازنده این دستگاه باید هر کدام از پمپ ها را به طور جداگانه با آب تست کرده و از سالم بودن آن مطمئن شود. سازنده دستگاه باید برای این پمپ ها گواهی نامه ایی ارائه دهد و در این گواهی نامه باید مواردی مانند منحنی عملکرد، توان جذبی موتور و همچنین منحنی بازده ذکر شده باشد. هر کدام از پمپ ها باید دارای پلاک جداگانه ایی باشد و در پلاک پمپ باید مواردی مانند دبی نقطه کاری، فشار کاری، سرعت چرخش و همچنین فاکتورهای عملکرد موتور نوشته شده باشد. هر کدام از پمپ ها باید یک شیر فشار شکن و علاوه بر این یک فشار سنج در سمت رانش و مکش داشته باشد. در مواقعی که پمپ باید مکش منفی انجام دهد، نباید از پمپ های سانتریفیوژ استفاده شود.

بوستر پمپ چیست؟

بوستر پمپ دستگاهی است که برای افزایش فشار آب استفاده می شود و این توانایی را دارد که چندین پمپ را به طور موازی  به یکدیگر وصل کند. به طور کلی می توان گفت بوستر پمپ ها اغلب برای تنظیم نمودن فشار آب لوله مورد استفاده قرار می گیرند. بوستر پمپ بیشتر در ساختمان های بزرگ و برای افزایش فشار آب به کار برده می شود.  بوستر پمپ از چند الکتروپمپ تشکیل شده و این الکتروپمپ ها به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار دارند. بوستر پمپ ها قادر هستند مجموع آب مصرفی و مجموع فشار وارده بر سیستم را تامین کنند. در حقیقت می توان گفت بوستر پمپ ها تجهیزاتی هستند که انرژی مکانیکی را از منابع بیرونی می گیرند و سپس آن را به مایعات انتقال  می دهند. بوستر پمپ ها با توجه به عملکردی که دارند موجب می شوند سرعت آب تا حد زیادی افزایش پیدا کند. بوستر پمپ ها در مواردی مانند مصارف ساختمانی، شبکه های آب شهری، آبیاری پارک ها و فضاهای سبز، آتش نشانی ها، بیمارستان ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

 عملکرد بوستر پمپ مانند یک دستگاه کمپرسور گاز بوده و از طریق فشرده سازی آب، فشار آب را افزایش می دهد. به طور کلی می توان گفت از بوستر پمپ ها  برای افزایش فشار مایعات و همچنین برای انتقال آنها با فشار زیاد استفاده می شود. بوستر پمپ از اجزای مختلفی مثل پمپ ها، اتصالات، لوله ها، شیر آلات و تجهیزات الکتریکی تشکیل شده و این توانایی را دارد که آب را با فشار ثابت و معینی وارد لوله ها نماید. هنگامی که شیر آب باز می شود، بوستر پمپ ها به صورت خودکار شروع به فعالیت می کنند. در زمان هایی که در هنگام مصرف آب، به طور همزمان چند شیر آب باز شود، مصرف آب زیاد می شود و به این ترتیب سایر بوستر پمپ ها به صورت اتومات فعالیت خود را شروع می کنند. به این ترتیب فشار آب در شبکه ثابت باقی می ماند و این امر مانع از اتلاف بیش از حد انرژی و همچنین استهلاک پمپ ها می شود.